Trabzonspor'un geleceğindeki temlik 3 kat arttı

Trabzonspor'un borç yapılandırmasının maliyeti ortaya çıktı. Borsaya gönderilen yıllık finansal raporda geleceğe ait gelirlerdeki temlik miktarı ve uzun vadeye yayılan borcun tutarı belli oldu. Trabzonspor'un geleceğe ait gelirlerinin ne kadarı temlikli? Uzun vadeli borç kaç milyon liraya yükseldi?
4 Ağustos 2020 11:05- Son Güncelleme - 4 Ağustos 2020 11:11
Google news abonelik

AJANSSPOR-ÖZEL

Süper Lig'i ikinci sırada bitiren Trabzonspor'un temlik edilen gelir miktarı belli oldu.

Trabzonspor, 2 milyar 814 milyon liralık gelirini temlik ettirdi. Bordo mavili kulüp, Türkiye Bankalar Birliği öncülüğünde alacaklı bankalarla yapılan borç yapılandırmasının bir sonucu olarak, geleceğe ait geliri üzerindeki temliği yaklaşık 3 kat artırdı.

En çok temlik edilen gelir yayın geliri

Trabzonspor Sportif AŞ'nin Kamuyu Aytınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği yıllık finansal rapora göre 31 Mayıs 2019 tarihinde temlikli gelir tutarı toplam 925 milyon 507 bin liraydı. Ancak bu tutar borç yapılandırması sonrası 2 milyar 814 milyon liraya ulaştı.

Temlikli gelir kaleminde ağırlıklı bölümüyse yayın geliri oluşturdu. Temlik edilen yayın geliri 667 milyon 737 milyon liradan 2 milyar 446 milyon liraya yükseldi.

Trabzonspor'un toplam borcu ne kadar oldu?

Borç yapılandırması sonucu Trabzonspor, kısa vadeli borç yükünü 602 milyon liradan 302 milyon liraya düşürürken, uzun vadeli borcunu 476 milyon liradan 881 milyon liraya çıkardı.

Son bir yıllık mali dönemde zararını 66 milyon liradan 36 milyon liraya düşüren kulübün borcuysa 1 milyar 100 milyon liradan 1 milyar 184 milyon liraya yükseldi.

Temlik nedir?

Temlik, ekonomik anlamda  bir malın mülkiyetinin bütün haklarıyla alacaklıdan başka bir kişiye devredilmesi demek. Futbol kulüpleri de bu manada, borçlarını ötelemek için, geleceğe ait yayın başta olmak üzere çeşitli gelirlerini teminat alarak gösteriyor.

Trabzonspor Bankalar Birliği ile olan anlaşmayı ilk imzalayan kulüp olmuştu. 28 Haziran 2019 tarihinde Kakmuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Şirketimiz, Aktif Bank, Halkbank, Denizbank ve Ziraat Bankasından oluşan konsorsiyum ile mevcut finansal borçlarımızı 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 5 yıl vade ile yapılandırmıştır. Hem kulübümüz hem de Türk futbolu içim hayırlı olmasını dileriz. Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Bankalar Birliği anlaşmasında neler vardı?

Kasım 2019’da paylaşılan 46. dönem faaliyet raporunda borç yapılandırmasıyla ilgili bazı detaylar ortaya çıkmıştı.

Bu anlaşma kapsamında Euro cinsinden olan krediler TL’ye döndürülmüş, sağlanan ek kredi ile lisansa engel, UEFA ve FIFA’da davalık durumla olan, TFF’de oyuncu tescilimize engel durumda olan dosyalarımız başta olmak üzere sorunlu haldeki dosyaların tamamı ödenerek ortadan kaldırılmış.

Ayrıca yapılandırma şartlarının önümüzdeki günlerde değiştirilmesinin planlandığı, öncelikle sürenin uzatılması başta olmak üzere maliyet ve teminat kısımlarının revize edilmesi konusunda çalışmaların sürdüğü kaydedilmişti.

Semih Kaya, Yasemen Kaya ile türkü söyledi!