Troya Açık Su Yüzme Yarışı'na doğru

10.05.2018 - 12:09 | Son Güncellenme: 10.05.2018 - 12:09

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen "2018 Troya Yılı" kapsamında Türk Spor Vakfı (TSV) tarafından ilk kez düzenlenecek Troya Açık Su Yüzme Yarışı'nın ana sponsoru Kale Grubu oldu.

Olimpiyatevi'nde düzenlenen imza törenine Türkiye Spor Vakfı Başkanı Türkay Peker, Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Bölüm Başkanı Rana Birden, TSV üyesi ve eski devlet bakanı Kürşad Tüzmen, Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, ile TSV Başkan Yardımcısı Oktar Tertemiz katıldı.

Toplantıda organizasyonun Çanakkale Valiliğinin ev sahipliğinde, Çanakkale Boğazı'nda bulunan İkinci Kordon ile Kepez Halk Plajı arasında, denizin yaklaşık 12 metre altından yatan ve 34 askerin şehit düştüğü Mesudiye zırhlısının bulunduğu yerde, bin sporcunun katılımıyla 29 Temmuz Pazar günü yapılacağı açıklandı.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Türkay Peker, Kale Grubu'na destekleri için teşekkür ederek organizasyonun sürekli hale gelmesi gerektiğini belirtti.

Rana Birden ise organizasyona verdikleri destekten dolayı mutluluklarını dile getirerek, "Çanakkale'de doğmuş ve dünyaya yayılmış bir grup olarak bu tür organizasyonları çok önemsiyoruz. 29 Temmuz'da düzenlenecek organizasyona destek vermeyi bir görev saydık. Yüzme sporu daha kaliteli, sağlıklı bir yaşamı temsil ediyor. Sanayi aşkıyla yolumuza devam ederken memleketimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Böyle etkinliklere katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Kürşad Tüzmen da organizasyonun altyapısı için iki yıldır çalıştıklarını kaydederek, şunları aktardı:

"Türkiye'de ve dünyada bu yarışmanın kurumsal hale geleceğini düşünüyorum. Otuz sene önce boğazda yarışlarını düzenlerken biz de yüzücü olarak yer alıyorduk ama 60 kişi zor katılıyordu. Artık düzenlediğimiz yarışlara binlerce insan katılıyor. Dünyanın her yerinden insanlar gelip 2-3 gün kalıyor. Biz bu insanları Türkiye'de daha fazla nasıl tutabiliriz diye düşündük. Yarışmayı 29 Temmuz'da düzenledik çünkü bu tarihte Çanakkale'ye gelenler 1 hafta sonra düzenlenecek Çanakkale Boğaz Yarışları'na da katılacak ve bizim kahramanlık destanlarımızı görebilecekler. Bunun için Çanakkale'nin bağrından yetişen ve Türk insanına değer veren bir sponsorluk gerekiyordu. Tüm ekiple, heyecanla işi buraya kadar getirdik. Organizasyonu uluslararası bir yarış haline getirmeyi hedefliyoruz."

Bu organizasyonla Çanakkale'nin tanınırlığını arttırmayı hedeflediklerini aktaran Turan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"2018 yılı hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın destekleriyle "Troya Yılı" ilan edildi. Bu yılda Troya'nın bilinirliğini artırmayı ve bunun tüm dünyada artırılması amaçlandı. Çanakkale, deniziyle bütünleşmiş bir şehir. Bu organizasyonu Çanakkale Valiliği olarak çok önemsiyoruz. Çanakkale'den çıkmış Kale Grubu'na destekleri için teşekkür ediyoruz. Bu yıl birincisi ama önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Tüm dünya da Çanakkale'nin tanıtılmasında desteği olacaktır."

 

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler