"Tüm dünyaya birliğimizi ve beraberliğimizi haykırıyoruz"

13 Kasım 2016 12:04- Son Güncelleme - 13 Kasım 2016 12:04
Google news abonelik

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 15 Temmuz'dan çok kısa süre sonra, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bir araya geldiklerini belirterek, "Tüm dünyaya birliğimizi ve beraberliğimizi haykırıyoruz. Bunun en büyük göstergesi sizin buradaki birlikteliğiniz. İnşallah gelecek yürüyüşümüz, milletin yürüyüşü devam edecek." dedi.

Bu yıl 15 Temmuz şehitleri anısına gerçekleştirilen Vodafone 38. İstanbul Maratonu, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

On binlerce kişinin katıldığı maratonda, 42,15, 10 kilometre koşuları ile halk koşusu yapıldı. Bu yıl ilk kez silah yerine korna çalınarak koşuların startı verildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi milletin ve devletin geleceği için o büyük fedakarlığı yapanlara, şehit olanlara Allah'tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

Maratona katılanların, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına cevap veren milletin ne kadar büyük bir millet olduğunu bir kere daha gösterdiğini ifade eden Kılıç, "15 Temmuz'un üzerinden geçen çok kısa bir süre sonra yine Şehitler Köprüsü'nde bir araya gelerek tüm dünyaya birliğimizi ve beraberliğimizi haykırıyoruz. Bunun en büyük göstergesi sizin buradaki birlikteliğiniz. İnşallah gelecek yürüyüşümüz, milletin yürüyüşü devam edecek." diye konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de Vodafone 38. İstanbul Maratonu'nun şehitler için koşulduğunu söyledi.

Bugünkü maratonda, 37. maratondan çok farklı bir anlamın yaşandığını ifade eden Şahin, "Şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyoruz. Bizler o şehitlerin hatırasını hem burada yaşatıyoruz hem de geleceğe dönük olarak diyoruz ki biz birlikteyiz, beraberiz şehitlerimiz rahat uyusun, bu millet, bu devlet ilelebet payidar kalacaktır. Bu millet her kesimiyle her düşüncesiyle her kökeniyle bir arada ay-yıldızlı bayrağın alında istiklal koşusuna hep devam edecek." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise halkın katılımıyla dünyanın en büyük koşusunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kıtalararası bu koşunun bu yıl çok anlamlı olduğunu dile getiren Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehitler Köprüsü üzerindeyiz. Şehit ve gazilerimizi hayırla yad ediyoruz. Maratona, şehitlerin ve gazilerin aileleri de katıldı. Şehitler ölmedi, onlar bizi izliyor. 15 Temmuz’da bir destan yazıldı. Bu bağlamda bu koşu, çok farklı bir anlam taşımaktadır. Milletimizin yüreği, duruşu olmasaydı, Başkomutanımızın o iradesiyle milletimiz caddelere, meydanlara çıkıp meydan okumasaydı, şehitler vermeseydik, gazilerimiz olmasaydı, bugün bu maraton olmayacaktı. Onun için biz barışa, sevgiye, hoşgörüye koşuyoruz. "

Halkın iradesinin, milli iradeye hiç kimsenin kast edemeyeceğini dünyaya gösterdiğini dile getiren Topbaş, şöyle konuştu:

"Milletin ne demek olduğunu, dünya insanlığı öğrendi. Yurt dışından gelenler, bu başarıyı anlam veremedikleri şekilde takdir ediyorlar. İşte bu yürek, 79 milyon büyük bir aile olarak bir yumak oluşturduk. Dileriz bundan sonraki süreçte de bu birlikteliğimizi daim kılmak, kardeşliği yaygınlaştırmak, siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakarak, etnik ve inanç değerlendirmeleri yapmadan ülkemizi geleceğe taşımak için çocuklarımızın yarınlarını tesis etmek için bu güzelliği, bu birlikteliği daim kılmak bizim elimizde."

Türkiye'nin gurur duyulacak güzelliklerle dolu bir ülke olduğunu belirten Topbaş, "Tüm insanlığa buradan sesleniyoruz; halka rağmen, hiçbir güç iktidar olamaz. Bunu haykırdık, dünya zaten bunu biliyor. Bu topraklarda binlerce yıllık tarihimizdeki şehitlerimize rahmet diliyoruz. Yine şehitler vermekteyiz. Bedelsiz olmuyor bunun farkındayız ama bir gerçek ki kararlılığımızın önüne hiçbir şey geçemez." ifadelerini kullandı. 

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!