AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Üç büyüklerin giden gençleri! Emirhan İlkhan'ın önünde iki yol var

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 03 Ağu 2022 - 20:37 / Son Güncelleme : 04 Ağu 2022 - 08:07

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'tan Avrupa'ya giden gençler arasında şu ana kadar Melih Demiral ve Ozan Kabak dışında başarılı olan yok. Torino'ya giden Emirhan İlkhan'ın kariyerinin nasıl şekilleneceği ise merak konusu.

Nazım TÜRKNAS - AJANSSPOR

Futbolseverler, özellikle altyapılarından çıkan genç oyuncularına çoğu zaman daha toleranslı davranır, onlara daha büyük sevgi gösterir. Ancak son yıllarda üç büyüklerde yetişen genç oyuncular ilk hedef olarak gözlerini Avrupa'ya çeviriyor. Bazıları takımlarına kayda değer bonservis kazandırarak bazıları ise sadece yetiştirme bedeliyle takımlarından ayrıldı. Bu oyuncuların Avrupa'daki performansları ise Melih Demiral ve Ozan Kabak dışında başarılı olmadı. İşte üç büyüklerden Avrupa'ya giden genç isimler...

Merih Demiral zirve yaptı

Son yılların en çok konuşulan Türk oyuncularının başında şüphesiz Merih Demiral geliyor. Fenerbahçe altyapısından çıkıp zirve yapması hikayeyi çok cazip hale getirmekte. 2016-2017 sezonunda Portekiz 3. lig ekibi Alcanenense, ordan Sporting B ve Sporting ile İber yarımadası macerasında sonra Alanyaspor zamanları ve Türk oyuncuları çok seven Sassoulo’ya Seria A’ya transfer olma süreci ve Juventus ile zirve. Ancak sonrası yine performans düşüklüğü sebebiyle Atalanta’ya kiralık gitme ve sonrasında bonservis ile gitme durumu.

Bilye yarışı nefes kesti!

Ozan Kabak Liverpool gördü

Kariyerinde zirve gören isimleri Ozan Kabak'ı da eklemek gerekiyor. 2018-2019 sezonunun devre arasında, yine 18 yaşındayken Galatasaray’dan Stuttgart’a transfer oldu. Türk Futbolu için adeta alt yapı devrimi niteliğindeydi çünkü Galatarasay’a 11 milyon Euro kazandırdı. İlginç bir kariyeri grafiği çiziyordu; yarım sezon görev aldığı Stuttgart küme düştü. Oradan Schalke’ye geçti, başarı performasıyla Liverpool’a kiralandı. Ancak sonra düşüş başladı, Norwich’te takımı yine küme düştü.  Kiralık olarak geldiği Schalke’de norwich ile aynı kaderi paylaştı. Bu sezon başında Hoffenheim’e imza attı. Yeni takımında kariyerine güzel bir sayfa açmak istiyor. 

Oğuz Mataracı  hiçbir takımda oynamadı

Merih Demiral, Ozan Kabak gibi zirve yapah isimler olsa da üç büyüklerden Avrupa'ya giden futbolcuların karnesi pek iyi değil. Buradaki en eski örnek Oğuz Mataracı. Takvimler 2014 yılının yaz aylarını gösterdiğinde, basın kuruluşları genç oyuncunun Fenerbahçe altyapısından kendisini uzun süredir takip eden Avusturya’nın Lask Linz takımına transfer olduğu açıklıyorlardı. Aynı zamanda bu transfer altyapıdan Avrupa’ya yapılan ilk olma özelliği taşıyordu. Ancak güzel başlayan hikaye Mataracı’nın hiç bir maçta forma giymeden tekrar Türkiye’ye Antalyaspor’a dönmesi ve sonrasında üzücü bir şekilde yaşanan kariyer düşüşü ile son buluyordu. Oyuncu geçen sezon hiçbir takımda oynamadı ve 27 yaşındaydı.

Merih Demiral onu örnek almıştı, takımı yok

Merih Demiral’ın kariyer planlamasında örnek aldığı ve yine Karamürselli olan Bahadır Çiloğlu yıldızı parlamayan isimlerden. Demiral’dan 1 sezon önce Fenerbahçe altyapısından iddialı bir şekilde Alcanenense’ye giden sol bek oyuncusu, 2.5 sezonluk Portekiz macerasında bekleneni veremedi. Sözleşmesi bittikten sonra Türkiye'ye döndü.  İstediği yükselişi yapamayan Çiloğlu, bu sezon için boşta gözüküyor.

Ömer Faruk Beyaz umduğunu bulamadı

2021-2022 sezonunda 17 yaşında olan ve merkez orta saha oyuncusu olarak görev alan Ömer Faruk Beyaz, sözleşme uzatmayarak Fenerbahçe’den Stuttgart’a transfer oldu. 5 maçta oyuna sonradan dahil oldu, ortalama yalnızca 15 dakika oynadı, ilk 11 hiçbir maça çıkamadı.  Bu sezon başında Bundesliga 2.Lig ekibi Magdeburg’a kiralandı.

Oğuz Kağan Güçtekin Westerloo'da tutunamadı

Fenerbahçe altyapısında yetişen 23 yaşındaki ön libero Oğuz Kağan Güçtekin. 3 sezon önce  Ç. Rizespor’a, 2 sezon önce ise Konyaspor’a kiralandı ancak gerekli heyecanı yaratmadı. 2021-2022 sezonunda ise şansını yine kiralık olarak Belçika Westerloo’da denemek istedi ama en kötü istatistiklere sahip oldu.

Bartug Elmas B Takımı'na gönderildi

2021-2022 sezonunun devre arasında henüz 19 yaşındaki merkez orta saha oyuncusu Bartug Elmaz, Galatasaray’dan Marsilya’ya transfer oldu. Performansı yetersiz bulunduğu için bu sezon başı Marsilya B takıma gönderildi. İlginç bir not ise Elmaz’ın süre aldığı son maçın, Galatasaray’ın Marsilya’yı 4-2 yendiği Avrupa Ligi mücadelesiydi.

Mustafa Kapı Türkiye'ye döndü

Yine gittiğinde çok ses getiren bir diğer isim Mustafa Kapı. 2019-2020 sezonunda ve 18 yaşında Fransa’nın Lille takımına transfer oldu ancak performans sorunu yüzünden 3. kademedeki Lille 2 takımında oynamaya çalıştı. Çalıştı çünkü, 2 sezonda sadece 1 kez ilk 11 başladı, toplamda 5 maçta saha içinde kaldı. Geçtiğimiz sezon başı ise Türkiye’ye geri dönerek Adana Demirspor ile anlaştı.

Gürkan Başkan A takıma çıkamadı

201-2022 Sezonunda altyapılardan stoper olarak transfer olmuş tek isim ise Fenerbahçe’den Portekiz’in Famalicao kulübüne 50.000 Euro bedelle ve 3 yıllık süre için geçen Gürkan Başkan.  Geçen sezonun tamamını Portekiz U-23 Gelişim liginde geçiren Başkan, A takım düzeyinde hiçbir maça çıkamadı. Bu sezonki A kadro yapılanmasında ise yine görülmüyor. Oysa kulüp bu sezon için, çeşitli liglerden transfer ettiği iki 19 yaşında, iki 20 yaşında genç isme kadrosunda yer verdi.

Emirhan İlkhan ne yapacak?   

Beşiktaş’ın altyapı ürünlerinden 18 yaşındaki Emirhan İlkhan’ın 4.5 milyon bonservis bedeliyle Torino’ya transferi söz konusu. Genç futbolcunun kariyerinin nasıl şekilleneceği  merak ediliyor. Merih Demiral, Ozan Kabak gibi dünya devlerinde forma giyebilecek mi? Yoksa diğer isimler gibi hayal kırıklığına mı uğrayacak? Bunu önümüzdeki günler gösterecek.