UEFA tetkik raporu ortaya çıktı ! Türkiye'ye 2024 neden verilmedi

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası , Türkiye'ye neden verilmedi. Türkiye'nin 2024 Avrupa Şampiyonası teklif dosyasına UEFA'nın tetkik raporuna ajansspor.com ulaştı. Euro 2024 Türkiye'ye neden verilmediği ile ilgili madde madde eksikler belirtildi.
29 Eylül 2018 13:50- Son Güncelleme - 29 Eylül 2018 16:50
Google news abonelik

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'nın Almanya'ya verilmesinin yankıları devam ediyor. 2024 Avrupa şampiyonasına ev sahipliği için Türkiye'nin tercih edilmemesi tepkilere neden olurken ajansspor.com UEFA'nın tetkik raporuna ulaştı.

 

Türkiye, 2024 Avrupa Şampiyonasını neden alamadı ?

UEFA'da yapılan oylamada Almanya 12, Türkiye ise 4 oy almıştı. Oylamada UEFA'nın tetkik raporunun ciddi anlamda etken olduğu belirtildi.

UEFA tetkik raporunda yer alan eksikler nedeniyle Türkiye'nın 2024 Avrupa Şampiyonası ev sahipliğini alamadığı ifade edildi.

Türkiye'nin 2024 teklif dosyasına UEFA'nın tetkik raporu

Türkiye'nin 2024 teklif dosyasına yapılan incelemeler sonunda UEFA'nın tetkik raporunda 12 ayrı maddeye ulaşıldı. Türkiye aleyhine olan durumlar tetkik raporunda yer verildi.

İşte o maddeler

1) İnsan haklarının korunmasına yönelik herhangi bir proje bulunmamaktadır. Bu alandaki yetersiz çalışma gerçekten endişe vericidir.

2) Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bütün finans birimlerinin tekrar yapılandırılması ve yenilenmesi gerektiğini onaylamıştır. Statlar için yapılacak bu işlemlerin bedeli belirtilmemiştir.

3) İstanbul Atatürk Stadyumu için yapılan yenileme çabaları durdurulmalı ve Mayıs 2020’de ev sahipliği yapacağı UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazır hale getirilmelidir.

Belirtilen zaman çizelgesi göz önüne alındığında hem 2020 Şampiyonlar Ligi finali hem de EURO 2024 için bir risk söz konusudur.

4) Avrupa ile yeterli trenyolu bağlantısı yoktur.

5) Konya, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli şu an gerek havalanı kapasitesi gerek ise toplu ulaşım araçları açısından zayıftır.

6) Aday şehirler Bursa, Eskisehir, Istanbul ve Kocaeli arasındaki mesafe araba ile 2 saattir. Ancak diğer şehirler ile araları en az 5 saattir. Trabzon ve Gaziantep 6 ile 11 saat arası mesafeleri oluşturmaktadır.

7) Trabzon ve Antalya arası trenyoluna bağlı değildir.

8) Ev sahibi şehirlerde ulaşımla ilgili operasyonların başarılı olması büyük oranda ulaşım altyapısıyla ilgili projelerin tamamının bitmesine bağlıdır.

9) Ankara’nın konaklama imkanları sınırlıdır. Aday diğer şehirlerin konaklama imkanları ise son derece sınırlıdır.

10) Takımların konaklayacağı ve hazırlanayacağı kamp yerlerinin coğrafi genişlik ve yaygınlığı ile çeşitliliği beklentileri karşılamamaktadır.

11)  Şehirlerde kurulacak seyirci alanlarına (fan zone) taraftarların toplu taşıma ile ulaşma imkanı kısıtlıdır.

12) Birçok ürünün reklamı yasaktır. Tütün, alkol, kumar ve bahis reklamlarında yasal reklam sınırlamaları var. Bu yasaklar sponsor firmalarla çıkar çatışması yaşatabilir.  Örnek: Alkol reklamlarındaki yasaklama eğer bir bira firması ile sponsorluk anlaşması yapılırsa sıkıntı yaratabilir.

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası ev sahiliği oylamasında 16 ülke arasından Türkiye'ye 4 oy çıktı. Kazanan Almanya ise 12 oy aldı. 

UEFA 2024 oylaması hangi ülke kime oy verdi ? Ortaya çıktı