• Diğerleri

Yetenekli sporcular keşfedilip şampiyonlar yetiştirilecek

10 Mayıs 2018 15:27- Son Güncelleme - 10 Mayıs 2018 15:27
Google news abonelik
Yetenekli sporcular keşfedilip şampiyonlar yetiştirilecek

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi, Konya'da başladı. Organizasyon kapsamında katılımcı çocuklar çeşitli testlere tabi tutulacak.

Proje 81 ilde uygulanıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının ortak çalışmasıyla 81 ilde uygulanan proje kapsamında, Konya'nın merkez Meram, Karatay ve Selçuklu belediyelerinin spor salonlarında gerçekleştirilen testlere, kent merkezi ile ilçelerden 40 bin ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi katılıyor.

Yetenek taramasında katılımcı çocuklar, boy kilo, kavrama kuvveti, çeviklik, esneklik, oturma ve kulaç uzunluğu ölçümleri ile 20 metre sürat testi, dikey sıçrama testi ve geriye doğru sağlık topu atma gibi uygulamalardan geçiriliyor.

Ömer Ersöz: Geleceğin şampiyon sporcuları yetiştirilecek

Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz yaptığı açıklamada, merkez ilçelerde başlayan projeye 50 antrenör ve 30 beden eğitim öğretmeninin katıldığını söyledi.

Spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit ederek spor branşlarına yönlendirmeyi amaçladıklarını anlatan Ersöz, "İl merkezimizde 23 bin 500, ilçelerimizle birlikte toplam 40 bin üçüncü sınıf öğrencisi çocuğumuza tarama yapıyoruz. Alınan bilimsel ölçümlerle yapılacak değerlendirmeler sonucunda çocuklarımız yeteneklerine göre farklı branşlara yönlendirilerek geleceğin şampiyon sporcuları yetiştirilecek." diye konuştu.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 4