• Diğerleri

Z kuşağı nedir, özellikleri neler? Kaç yaşındakiler Z kuşağı oluyor?

Son dönemde siyasetin gündeminde sıkça yer alan Z kuşağı detayları araştırılıyor. Z kuşağı teknolojinin kucağına doğan nesil olarak biliniyor. İşte Z kuşağı nedir, özellikleri neler? Kaç yaşındakiler Z kuşağı oluyor? sorularının cevapları
2 Temmuz 2020 15:05- Son Güncelleme - 2 Temmuz 2020 15:05
Google news abonelik
Z kuşağı nedir, özellikleri neler? Kaç yaşındakiler Z kuşağı oluyor?

Z kuşağı nedir, özellikleri neler? Kaç yaşındakiler Z kuşağı oluyor? Genel olarak 2000 yılından günümüze kadar olan zamanda doğmuş kişiler Z kuşağına dahil ediliyor. 21. yüzyılın ilk nesli olan Z kuşağı, teknoloji ile iç içe ve kişisel hırsları olan kişiler olarak belirtilir.

Z KUŞAĞI NEDİR?

Z kuşağı ya da Z nesli (genellikle Gen Z olarak da kısaltılır), Milenyalleri (Gen Y) takip eden demografik gruptur. Demograflar ve araştırmacılar tipik olarak 1990'ların ortasından sonuna kadar doğum yıllarını kullanırken, neslin sona erdiği doğum yıllarında fikir birliğine varılamamıştır. X Kuşağının çocukları ve bazen Milenyaller veya Baby Boomers, Z Kuşağı üyeleri genç yaşlardan beri dijital teknoloji kullanmaktadır ve İnternet ve sosyal medyada rahattır, ancak dijital olarak okuryazar değillerdir.

Z KUŞAĞININ GENEL ÖZELLİKLERİ

Z kuşağı temsilcilerinin analitik ve hızlı düşünme metotlarının oldukça yüksek olduğunu belirtmek mümkündür. Ancak bütün bu özellikler bireysellikten öteye geçmemektedir. Takım çalışmalarına yatkın olmayan bu kuşağın kendilerine olan özgüvenleri yüksektir.

Bununla beraber ailelerinin onlara değişik baktıkları gerçeği üzerinde fikir sahibi olmaları çok yüksektir. Özgürlerdir, bağımsızdırlar ve onlar adına mümkün olmayan herhangi bir şey yoktur.

Zorla kendi kalesine attı! Yok böyle bir gol...