Zorlu, 19:05'te atılan tweet, harcama limitleri... İstifa mı edecek?

5 Şubat 2020 14:42- Son Güncelleme - 5 Şubat 2020 12:34
Google news abonelik

1 Haziran 2019 tarihi itibariyle Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlık koltuğuna oturan Nihat Özdemir, son günlerin en çok konuşulan spor adamlarının başında geliyor. Sosyal medyada istifa edeceğine dair haberler çıkmış, TFF, resmi Internet sitesi aracılığıyla bu iddiaları yalanlamıştı. Özdemir 6 Şubat Perşembe günü saat 11:00'de konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek. Bu toplantıda istifayı düşünmediğini ve görevinin başında kalacağını söylemesi bekleniyor.

Peki Nihat Özdemir neden eleştiri oklarının hedefi haline geldi? Başkanlık koltuğuna oturduğu süreçten bu yana hangi tartışmalar yaşandı? İşte adım adım Nihat Özdemir ve federasyon kurullarını tartışma konusu haline getiren olaylar....

İki kurulun başkanı ortak çıktı!

İki kurulun başkanı ortak çıktı!

11 Temmuz 2019: 1 Haziran'da göreve başlayan Nihat Özdemir ve yönetim kurulu, 11 Temmuz'da Tahkim Kurulu ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) atamalarını gerçekleştirdi. PFDK Başkanlığına Aytaç Yüksel getirilirken Tahkim Kurulu Başkanı ise Murat Balcı oldu. İlk etapta her şey normal gözükürken Yüksel ve Balcı'nın iş adreslerinin aynı olduğu ve aynı ofiste çalıştıkları ortaya çıktı. Ayrıca bu ikili beraber iki kitap yazmış. Ajansspor yazarı ve Radyospor programcısı Atilla Türker'in ortaya çıkardığı bu durum büyük tartışma yaratmıştı.

Kurullarla ilgili tartışmalar bununla sınırlı değildi. Tahkim Kurulu Başkanı Murat Balcı'nın Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın avukatlığını yaptığı belirlendi. Atilla Türker bu durumu da belgeleriyle ortaya koymuştu.

19:05 tweeti!

5 Eylül 2019: Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 30 Ağustos'taki Kayserispor maçının ardından yaptığı açıklamada, "Geçen sezon kullandığım 'Organize ancak amatör bir kötülük gözlemliyorum' sözünü güncelliyorum. Bu sene profesyonelce yapıyorlar. Sözüme alınmışlar demek ki, artık profesyoneller" ifadelerini kullanmıştı. TFF Hukuk Kurulu tarafından PFDK'ya sevk edilen Terim'in 5 Eylül'de 4 maç ceza aldığı açıklanmıştı. Ancak açıklamanın sosyal medyadan duyurulduğu saatin 19:05 olması Galatasaraylıları bir hayli sinirlendirmişti. Bunun bilerek yapıldığını düşünen sarı kırmızılılar, Nihat Özdemir ve yönetimini topa tutmuştu. TFF ise kararın 18:59'da tff.org'da yayımlandığını ve normal akış içerisinde gerçekleşen bu süreçte herhangi bir kasıt aranmaması gerektiğini açıklamıştı. 

Moldova'da gergin toplantı!

Moldova'da gergin toplantı!

16 Eylül 2019: TFF Yönetim Kurulu, 10 Eylül 2019'daki Moldova için tam kadro ülkeye gitti. Burada Nihat Özdemir başkanlığında bir yönetim kurulu toplantısı düzenlendi. Fakat bu toplantıdaki konuşmalar bir hafta sonrasında kelime kelime gazetelerde yayımlandı. Fatih Terim'e verilen cezayla ilgili konuşan yönetici İsmail Erdem, 'Fatih Terim'e bu ceza Galatasaraylı diye verildi. Ben böyle bir şeye karşıyım. Fatih hocama nasıl ceza vereceğiz? Ne cezası vereceğiz? Ben bu olayın Fatih Terim'e karşı kullanılmasına ve cezaların katlanmasına karşıyım" ifadelerini kullanmıştı. Servet Yardımcı araya girmiş ve burada konunun Fatih Terim olmadığını ifade etmişti. Toplantı odası buz keserken yönetim içindeki çatlaklar ortaya çıkmıştı.

Tahkim, Ali Koç'un cezasını iptal etti!

27 Eylül 2019: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fatih Terim için söylediği 'Sicili bozuk' ifadesi nedeniyle 30 gün hak mahrumiyeti ve 20 bin TL para cezasına çarptırılmıştı. Tahkim Kurulu 27 Eylül'de oy birliği ile PFDK kararının kaldırıldığını duyurmuştu.

Neden yüzde 30'dan 40'a çıktı, tekrar 30'a indi?

Neden yüzde 30'dan 40'a çıktı, tekrar 30'a indi?

9 Aralık 2019: TFF, 2019-20 sezonu için kulüplerin takım harcama limitlerinde kabul edilebilir sapma tutarının yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarıldığını açıkladı. Bazı kulüpler bu karara büyük tepki gösterirken Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil kulüplerin talepleri doğrultusunda böyle bir başvuruda bulunduklarını bildirmişti. TFF de Kulüpler Birliği'nin talebi doğrultusunda böyle bir karar aldıklarını ifade etmişti. 20 Aralık'ta ise yine kulüplerin talebi doğrultusunda sapma tutarı yüzde 40'tan 30'a indirildi. Harcama limitindeki sapma tutarının neden yüzde 40'a çıkıp iki hafta bile geçmeden yüzde 30'a indirildiği hala belirsizliğini koruyor. Bu olay da Nihat Özdemir ve yönetimini yıpratmıştı.

 

Muriç bilerek mi kırmızı kart gördü?

Muriç bilerek mi kırmızı kart gördü?

21 Ocak 2020: Fenerbahçe'nin Kosovalı yıldızı Vedat Muriç, Gaziantep FK maçında bilinçli sarı kart gördüğü gerekçesiyle tedbirli olarak PFDK'ya sevk edildi. Maç içinde gördüğü ilk sarı kartla Başakşehir maçında cezalı duruma düşen 25 yaşındaki oyuncu, son bölümde gördüğü ikinci sarı kartla cezasını hafta arasındaki kupa mücadelesinde çekme hakkı elde etti. TFF Hukuk Kurulu da Muriç'in bilerek ikinci sarı kartı gördüğünü iddia ederek oyuncuyu PFDK'ya sevk etti. Disiplin Kurulu ise Muriç hakkında isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından oy çokluğuyla ceza tayinine yer olmadığına karar verdi. 

 

Kura çekiminde tartışmalı ifade!

24 Ocak 2020: Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final kura çekiminde yönetim kurulu üyesi Ali Düşmez'in yanındaki bir diğer yönetim kurulu üyesi İsmail Erdem'e "Sivas'ı çekme" dediği duyuldu. Taraftarlar "Acaba eşleşmeler önceden mi belirleniyor" sorusunu sorarken TFF yönetimi eleştiri yağmuruna tutuldu. Ali Düşmez ise yaptığı açıklamada bunun Sivaslı olan İsmail Erdem'le aralarında bir espri olduğunu söyledi.

Biri trivela mı dedi? İşte o mükemmel gol!