Arda Turan - Berkay davasında yeni gelişme

Son dakika haberleri... Arda Turan - Berkay davasında yeni gelişme yaşandı. İşte detaylar...
19 Ocak 2021 18:00- Son Güncelleme - 19 Ocak 2021 19:06
Google news abonelik

AJANSSPOR - HABER

Galatasaraylı futbolcu Ara Turan'ın başı Emirgan'da şarkıcı Berkay ve eşi Özlem şahin arasında geçen olaydan başı dertte.
Sarıyer Emirgan'daki bir eğlence mekanında 10 Ekim 2018'de yaşanan olayda, Arda Turan'ın Özlem Şahin'i omzundan dürterek "Güzel kadınsın. Evli olmasaydın seni kaçırmazdım" diyerek cinsel tacizde bulunduğu iddia edilmişti. Daha sonra yaşanan kavgada, Arda Turan'ın Berkay'a kafa atmış ve burnunu kırmıştı. İddianameye göre, Berkay'ı hastaneye kadar takip eden Arda Turan, yanında getirdiği ruhsatsız silahı Berkay'a uzatarak "Senin eşin olduğunu bilmiyordum, yengeyi tanımıyordum, bilsem böyle bir şey yapar mıyım? İstersen vurabilirsin" dedi. Berkay'ın da Arda'nın elinden tabancayı alıp koltuk üzerine bıraktığı ve "Daha fazla rezilliğe gerek yok. Zaten yaptığın  y....... Hatanı kabul edeceksin" diye yanıt verdi. Bunun üzerine Arda Turan da "Bizde y....... olmaz" diyerek yere doğru ateş etti.

Mahkemelik oldular

Olayın ardından Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve soruşturma başlattı.  Arda Turan hakkında "cinsel taciz", "kasten yaralama", "korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme", "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçlarından 3 yıl 3 aydan 12 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Berkay Şahin hakkında ise "hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Cinsel tacizden beraat etti

Duruşma,  İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Arda Turan hakkında Özlem Şahin'e yönelik "Cinsel taciz" suçundan beraat kararı verildi.  "Korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek", "ruhsatsız silah bulundurmak" ve "kasten yaralama"dan suçlu bulunan Arda Turan'a toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Berkay Şahin'e ise nefsi müdafaa gerekçesiyle ceza verilmedi.

Üst mahkemeye gittiler

Berkay ve Özlem Şahin, karara tepki göstererek Arda Turan'ın cinsel tacizden beraat etmesini bir üst mahkemeye taşıdı.

Özlem Şahin, beraat kararının ardından davayı üst mahkemeye götürdüğünü sosyal medyadan duyurdu. Şahin şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle benim yaşadığım olay açıkça, bir süredir ülke gündemini etkileyen ve her konumda yüzlerce insanın lanetlediği kadına şiddet olaylarının bir başka görünümüdür, kaynağıdır, bu algının temelidir. Bir kadının özgürce taciz edilmeden bir birey olarak hayatını sürdürebilmesinin önündeki en büyük engel; bugün verilen karar ve benzeri kararlardır. Malum şahıs sevinç nidalarıyla duyurduğu gibi böyle bir suç işlemediği için beraat etmemiştir, sadece yeterli delil bulunamadığı için beraat etmiştir. Hukuksuzlukla dolu bu kararın gerekçesi ise ortam karanlık olduğu için ve kimse duymadığı için tacizin ispatlanamamasıdır. Bir kadın akşam bir sokakta, arkadaşıyla bir mekanda, sinemada, toplu taşımada kimse duymadan kimse görmeden tacize uğrayabilir demenin bir başka şeklidir bence bu karar. Bu şahıs, eşimle birlikte olduğum bir mekanda kulağıma malum cümleleri söyleyebilecek kadar cüretkar ve bunun ortaya çıkmayacağından, çıksa dahi gerekli cezayı almayacağından emindir. Açıkça hem toplumun erkek olarak ona verdiğini hem de maddi gücünün ona sağladığını düşündüğü tüm imkanların arkasına sığınmış ve üzülerek gördük ki, ne yazık ki amacına da ulaşmıştır. Dikkat çekmek isterim ki yalnızca beraat kararını herkese duyuran bu tanınmış kişi 3 adet suçtan 2 yıl 8 ay ceza almıştır. Bakın bu adam bir suçludur. Nitekim bu cezanın verilmesinin sebebi olan, eşim Berkay'la bu şahsın tüm basına yansımış ve daha öncesinden hiçbir neden bulunmamışken dahil olduğu kavganın esas sebebi de beraat ettim dediği olaydır. Bu ve benzeri olayları yaşayan, yaşamak zorunda bırakılan, yaşama ihtimali olan tüm kadınlar adına ve bu şahsı örnek alarak büyüyeceğinden korku duyduğum çocuklar adına, bu düşünceyi yıkmak için davamın arkasında duracağımı ve peşini bırakmayacağımı bildiririm. İtirazlarımız sonucunda karar hukuken değişmese dahi, vicdanen onun ve tüm destekçilerinin yakasını bırakmamasını temenni ediyorum.”

İstinaf Mahkemesi eksik soruşturma nedeniyle kararı bozdu

İstinaf Mahkemesi, Şahin çiftinin itirazı üzerine dosyayı inceledi. Kararda, cinsel taciz konusunda eksik soruşturma yapıldığına kanaat getirildi. Dosya, yeniden İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Karar sonrası  Arda Turan, cinsel taciz davasında tekrar yargılanacak.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!