Fatih Terim'in o sözleri damga vurdu: "Galatasaray'a yakışan..."

Süper Lig'de ezeli rakipleri Fenerbahçe ve Beşiktaş ile şampiyonluk yarışı içinde olan Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim, sarı-kırmızılı takımdaki 4. döneminde yönetimle zaman zaman gerilmeler yaşadı. Fatih Terim bu dönemde çok çarpıcı açıklamalara imza attı. Fatih Terim'in o açıklamalarını derledik. İşte detaylar...
13 Ocak 2021 09:00- Son Güncelleme - 13 Ocak 2021 09:05
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim 4'üncü döneminde Mustafa Cengiz yönetimiyle dönem dönem sıkıntılı anlar yaşadı ve 3 yıllık süreçte unutulmaz demeçler verdi. Son olarak Fatih Terim, "Benim kimseyle bir görüşmem olmadı. Ben malumu ilan ettim. Herkes yazarken konuşurken bir şey yok, ben söylerken mi? Doğrusu bu. O konular çok uzun ama bugün çok derin bir yalnızlık hissettim" açıklaması Galatasaraylı taraftarları harekete geçirdi ve tecrübeli hocaya destek yağdı.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in sabrı taştı...

Tecrübeli teknik adam her transfer döneminde yönetimin icraatları ya da yapamadıkları sebebiyle isyan noktasında geldi. Son olarak Türkiye Kupası'nda oynanan Yeni Malatyaspor maçı sonrasında "Fatih Terim, "Benim kimseyle bir görüşmem olmadı. Ben malumu ilan ettim. Herkes yazarken konuşurken bir şey yok, ben söylerken mi? Doğrusu bu. O konular çok uzun ama bugün çok derin bir yalnızlık hissettim" ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından İmparator, sosyal medyada Galatasaraylılardan büyük destek gördü. "Yalnız değilsin hocam" ve "Yalnız değilsin Fatih Terim" hashtaglari açıldı. Terim, Cengiz yönetimiyle 3 yıl boyunca birçok defa karşı karşıya gelmiş ve unutulmaz açıklamalar yapmıştı.

"İki şık vardı"

2018-19 sezonunun devre arasında Fatih Terim, Ozan Kabak'ın satılmasını istemiyordu. Ancak Ozan satıldı. 26 Ocak 2019'da oynanan Göztepe maçı sonrası tecrübeli teknik adama bu soru sorulurken, Fatih Terim şu ifadeleri kullandı:

"Ozan'ın devre arasında gitmesini istemedim. Teknik olarak ihtiyacım olduğunu söyledim. Sayın başkan ve bazı yönetici arkadaşlar idari ve ekonomik olarak böyle bir karar vermeyi düşündüler. İki tane şık vardı. İdari karara saygı duymak veya başka bir şey. O başka şey artık Galatasaraylılara söz verdim öyle bir şey yok. Onun için bir şey demedim."

TERİM-CENGİZ GERGİNLİĞİNİN EN BAŞINDAN İTİBAREN SEBEPLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

"Daha eve gitmeden..."

2020'nin Ocak ayında ise Başkan Mustafa Cengiz ile Fatih Terim arasında Arda Turan krizi yaşandı. Başkan basın önünde Arda'yı düşünmediklerini ifade ederken, Fatih Terim, Florya'da basına açık idmanda verdiği röportajda, "Tabii ben o cümleyi açıkçası kullanmazdım. Gündem dışını kullanmam. Nedenine de gelince, eğer bir oyuncu Galatasaray'a hizmet etmişse, Galatasaray'ın alt yapısında yetişmişse giderken de para kazandırmışsa o cümleyi kurmaktan imtina ederim. Bu Arda olur başkası olur. Başkanımız öyle takdir etmiş. Ben o cümleyi kurmam. Antalya maçından sonra duygularımı açık yüreklilikle samimi olarak ifade ettim. Orada da seçerek açıklamalar yaptım" ifadelerini kullanmıştı.

Sonrasında Arda Turan konusunda yönetimle Fatih Terim tekrar bir araya gelmişti. Bu toplantıdan sonra Galatasaray, Çaykur Rizespor'la karşılaştı. Maçın ardından Arda sorusunu cevapayan Terim, "Bu konunun sadece teknik olmadığını, camiamızın, taraftarımızın, eski yeni tüm yönetimlerin ortak bir konsensüs içinde bunu değerlendirmesi gerekir dedim. Geçen gün davet edildim, stada geldim. Başkan, Abdurrahim Albayrak Bey, Yusuf Günay Bey vardı, oturduk. Ben daha evvel ne söylediysem aynı şeyleri tekrar ettim. Burada, benim düşüncemde, Galatasaray’ın bu camiadan yetişmiş bir değerine sahip çıkmak, bir şans daha vermek, artı ona bir kapı açma şansı alması için kararımı tekrar ilettim. Onlar bu kararda olmadıklarını söylediler. Bu bir fikir ayrılığıdır. Çıkarken de buradan, ben bu kararın iyi yönetilmesinden yana olduğumu söyledim.

Ancak ben daha eve varmadan bir gazeteciye, akşam birkaç gazeteciye maalesef verilmiş. Tabi bu Galatasaray’a yakışan bir durum değil açıkçası. Ben her zaman, ‘Yönetimle arasında sorun var’ dedirtemek için çok çaba harcıyorum. Ama çaba harcadıkça da zaman zaman hayal kırıklığı yaşıyorum. Ben ilk günden beri bu konuda (Arda) hep aynı şeyi söyledim. Galatasaray’ı yöneten iradeye saygı duydum ve çelişki çıkmasının da önüne geçtim" diyerek kırgınlığını belirtmişti.

"Satmayı da bilmeliyiz"

Bu sezonun başında yaz transfer sezonunda yine beklenilen transferler yapılmazken, Avrupa veda edilmesinin ardından Fatih Terim, "Arkadaşlar, size şunu söyleyeyim. Kimse transfer yapmamak için özen göstermez. Çalıştık, olmadı. Bundan sonra ne olur? Avrupa'yı kaybettikten sonra içeride bir şekilde oynarız biz. Oradan yönetime herhangi bir demenin manası yok. Yönetim yapmak için uğraştı, olmadı. Özellikle satma konusunda becerikli olamadığımız çok açık, bunu söyleyince alınıyorlar bazıları ama bu çok açık. Galatasaray'ın parasını verdiğimize göre zaten alınır herkes ama satmak da lazım bize" diyerek eleştirilerini yapmıştı.

"Kimsenin arkasında değilim"

Bu sezon ligde oynanılan Erzurum maçının ardından Fatih Terim'in ifadeleri aynı dün geceki gibi gündemi sarsmıştı. Tecrübeli teknik adam, "Sanılmasın ki, içeride veya dışarıdakilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim. Her şeyin farkındayım. Benim Galatasaray taraftarına sözüm var. Sabırla sessiz kalıyorum. Bu, hiçbir şeyin farkında olmadığım anlamına gelmesin. Bilinsin ki, artık kimsenin ne arkasındayım, ne de yanındayım" demişti.