İlke, Türkiye'ye bir ilk yaşattı!

05.09.2015 11:35 - Son Güncelleme -
İlke, Türkiye'ye bir ilk yaşattı!

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu'nca organize edilen ve Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen şampiyonada yüzme, eskrim, koşu ve atıştan oluşan parkuru ilk sırada tamamlayarak modern pentatlonda altın madalya kazanan ilk Türk sporcu Özyüksel, duygularını AA muhabirine anlattı.

Özyüksel, bitiş çizgisini geçtiği sırada aklına ilk gelen kişilerin kendine destek verenler olduğunu ve onlara emeklerinin karşılığını verebildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

"Bana en büyük desteği Gençlik ve Spor Bakanlığı verdi"

Başarısında emeği geçenlere teşekkür eden Özyüksel, "Bana en büyük desteği Gençlik ve Spor Bakanlığı verdi. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya ve şube müdürlerinden Ülker Erçin manevi desteklerini hiç eksik etmediler" dedi.

"Hedefim, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmak”

Özyüksel, yeni sezondaki ilk amacının 2016'da Rio de Janeiro'da düzenlenecek olimpiyat oyunlarına katılma hakkı kazanmak olduğunu ifade etti.

Sonraki yıllarda çıtayı daha da büyültmek istediğini kaydeden milli sporcu, "Hedefim, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmak. Düzenli çalışarak bu başarıyı da elde etmek istiyorum" diye konuştu.

Özyüksel, yıldızlar kategorisindeki son yılında dünya şampiyonluğuna ulaşmasının ardından olimpiyatlarda gençler ve büyükler kategorilerinde mücadele edeceğini de belirtti.

"İlke çok zor bir hazırlık süreci geçirdi"

Başkent Çankaya Spor Kulübü’nde yöneticilik de yapan İlke Özyüksel'in antrenörü Tolga Tillioğlu, öğrencisinin dünya şampiyonluğu nedeniyle büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi.

Tillioğlu, "İlke çok zor bir hazırlık süreci geçirdi. Ailesi Türkiye'deyken kendisi Macaristan'da yaşıyor. Farklı bir dil ve kültüre bir anda uyum sağlaması oldukça zorken, İlke çok çaba sarf ederek bu problemi de aştı" değerlendirmesinde bulundu.

9 yaşında gelen başarı

Uluslararası ilk başarısını spora başladığı 2007 yılında henüz 9 yaşındayken kazanan Özyüksel, biatlon branşında İtalya'da düzenlenen organizasyonda dünya şampiyonu oldu. Özyüksel, 2008 yılında yine biatlon branşında bu kez Mısır'da dünya şampiyonluğu yaşadı.

Polonya'da 2012 yılında pentatlon branşında düzenlenen turnuvada Avrupa ikinciliği elde eden Özyüksel, 2013'de Belarus'ta aynı branşta bu kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Özyüksel, 2014 yılındaki performansıyla gençlik olimpiyatlarına katılma hakkı kazanırken, Çin'de düzenlenen oyunlarda ise 5'incilik elde etti.

İlke, o dönemde hem maddi imkansızlıklar hem de pentatlon branşında yaşadığı antrenör sıkıntısı nedeniyle sporu bırakmayı düşündü. Ancak milli sporcunun yükselişini fark eden Gençlik ve Spor Bakanlığı, bir proje kapsamında Özyüksel’i yurt dışına göndermeyi teklif etti. Bakanlığın, 2016 Rio de Janerio ve 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları'na hazırlanması için verdiği destekle mart ayında Macaristan'a yerleşen 18 yaşındaki sporcu, burada aldığı eskrim ve binicilik ağırlıklı spor eğitimini sürdürüyor. İlke, Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'nde eğitimine devam ederken, Başkent Çankaya Spor Kulübü'nde de Tolga Tillioğlu'nun antrenörlüğünde çalışmalar yapıyor.

Ibrahimovic'ten gençleri kıskandıracak kıvraklık!

news Image

5 saniye sonra yeni habere geçilecek
keyboard_arrow_up