İstanbul'da koronavirüs alarmı! Somut tedbirler yolda...

16.11.2020 - 23:24 | Son Güncellenme: 16.11.2020 - 23:34

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Koronavirüs salgını ülkemizde ciddiyetinin artırırken, ilerleyen günlerde önleyici somut tedbirler alınacak. Peki İstanbul'da ya da herhangi bir kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Bu sorunun cevabı henüz belli olmadı. Peki koronavirüs sebebiyle hangi önlemler alınacak? İşte Sağlık Bakanı Koca'nın Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı koronavirüs açıklaması...

Koronavirüs salgını ile mücadele için Sağlık Bakanlığı'nın öncülüğünde kurulan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Koca, koronavirüsün seyrinden ötürü somut tedbirlerin hayata geçirileceğini tavsiye edeceğini açıkladı.

"1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı.

Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı. Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı" dedi.

Somut tedbirler yolda

Türkiye'de son dönemde artış olduğunu vurgulayan Koca, "Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.

Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık" ifadelerini kullandı.

"Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı" diyen Koca, "Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabası yeterli olmaz. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir" sözleriyle açıklamasını noktaladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında gündem koronavirüs

Bugün (17 Kasım) toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında, koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirilecek ve tedbirlerin alınma konusu görüşülecek.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Senin için hazırladığımız haberler