Fenerbahçe, TFF'yi mahkemeye veriyor

Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) hazırladığı Kulüp Lisans Talimatı ve Harcama Limitleri’nin hukuka aykırı olduğu yönünde bir çalışma yaptı. Sarı lacivertliler ilk adımını Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak yaptı.
19 Eylül 2020 10:15- Son Güncelleme - 19 Eylül 2020 10:18
Google news abonelik

Harcama limitlerinin hesaplanması konusunda TFF ile ters düşen Fenerbahçe’de yöneticiler Fethi Pekin ve Alper Pirşen konuyla ilgili detaylı bir çalışma hazırladı.

Sözcü gazetesinin haberine göre Fenerbahçe, harcama limiti uygulamasının anayasal mülkiyet hakkı başta olmak üzere sözleşme, girişim ve çalışma hak özgürlüğüne aykırı olduğunu ileri sürüp mütaalasını hazırladı.

Yapılan detaylı çalışma önümüzdeki günlerde TFF başta olmak üzere ilgili makamlara sunulacak.

Eğer federasyon gerekli düzenlemeleri yapmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gidilecek.

Fenerbahçe bu konuda birlikte çalışılacak hukukçuları belirledi. Sürecin lehte sonuçlanması halinde talimatın altında imzası bulunan tüm TFF yöneticileri aleyhinde tazminat davası açılacak.

Fenerbahçe’nin hazırladığı çalışmayı okuyan uzmanların sarı lacivertlilerin elinin çok güçlü olduğunu ifade ettikleri kaydedildi.

Sarı lacivertli yönetim bu sürece ilişkin ilk adımını geçtiğimiz haftalarda Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak atmıştı.

Fenerbahçe Basın Sözcüsü Alper Pirşen konuyla ilgili Habertürk TV'de açıklamalarda bulundu.

Taraftarların kendilerine şu soruyu sorabileceğini belirten Pirşen, "Her şey yolunda gidiyor niye böyle bir şey yapıyorsunuz? Kulübümüz ve bankalar arasında görüşmelerimiz iyi bir şekilde gidiyor. Ödemeler 1 yıl ertelendi. Böylece şimdiye kadarki transferlerin lisanlarını çıkardık. Bundan sonra kendi imkanlarımızla devam edeceğiz. Burada ümidimiz nihai anlaşmaya varılması. Sanıyorum başkanımız açıklama yapacaktır. Bu demek değil ki bankalarla anlaştık ve her şey bitti. Fenerbahçe, bu anlaşmayla 1 sezon sonraya ertelemiş oluyor sorunları. Biz bunun peşini bırakacak bir kulüp değiliz. Hak ve hukukun peşindeyiz" dedi. 

Yaya Toure, kırmızı kart rekorunu eline aldı